Jak pečovat o perly

Jak o perly pečovat

Perly jsou jediným „živým“ drahokamem. Chcete, aby vám vydržely dlouho krásné? Pak je třeba se o ně pořádně starat. Kromě poškrábání jim totiž můžete ublížit nejen teplem, ale třeba i obyčejným mýdlem.

Parfém, kosmetika, mýdlo

Perly jsou symbolem elegance. Ženám, které je nosí, není v žádném případě jedno, jak vypadají. Denně tak přicházejí do kontaktu s parfémy, dekorativní kosmetikou i nejrůznějšími stylingovými prostředky. Tyhle látky můžou ale jemný povrch perel významně poškodit. Zapomněla jste si před lakováním vlasů sundat náušnice s perlou? Postříkala jste si omylem perlový náramek vaším oblíbeným parfémem? Nepanikařte a otřete své perly kouskem navlhčené látky. Můžete ho taky opláchnout celý i v čisté vodě, a pokud je navlečený na hedvábí, dopřejte mu 24hodinový odpočinek na kousku suché látky. Nikdy jej ale nečistěte chemicky. Perly totiž může poškodit i zdánlivě obyčejné mýdlo. Jestli máte svůj prsten s perlou opravdu ráda, pak si ho při každém mytí rukou vždycky raději sundejte.

Ostré předměty

Lesklá vrstva perly je hodně náchylná na poškrábání ostrými předměty. Nestojíte o to, aby se vaše oblíbené perly poškrábaly a ztratily časem svůj lesk? Pak je nikdy nenoste zároveň s kovovými řetízky. Nemějte je radši ani poblíž zipu. Neprospívá jim ani volné ležení ve šperkovnici nebo v kabelce. Nemáte-li své perly zrovna na sobě, ukládejte je radši do bezpečí měkkého ochranného obalu.

Světlo a teplo

Kromě chemie a ostrých hran neprospívají lesku perel ani vysoké teploty a dlouhotrvající silné světlo. Až si tedy budete zítra fénovat vlasy, raději své perlové šperky odložte.

Čas

Čas je neúprosný. A to platí i pro perlové šperky a především jejich komponenty. Čím déle budete vaše perly nosit, tím víc se uvolní šňůrka mezi perlami. Abyste předešli riziku přetržení náramku nebo náhrdelníku, je dobré si nechat perly čas od času zkontrolovat a případně převléct zkušeným odborníkem. S tím si ale v Moon Pearls snadno poradíme.

Kontakt

Při výčtu všech rizik, které perlovým šperkům hrozí, by se mohlo zdát, že je lepší perly nosit spíše svátečně, a chránit je tak před poškozením. To ale není pravda. Blízký kontakt s vaší pokožkou perlám vyloženě prospívá. Zabraňuje totiž jejich vysychání. Delší dobu nenošené šperky je proto fajn alespoň sem tam přetřít navlhčeným hadříkem.