Historie perel a současnost

Historie a stáří perel

Kouzlo perel objevili lidé poprvé před zhruba 6 000 lety. Jejich tajuplný příběh, tedy to, jak se z malého smítka zrodí v útrobách perlorodky něco tak nádherného, jako je perla, ale fascinuje lidi od nepaměti. O jejich historii proto panuje spousta bájí a legend.

Starověké kultury je zbožňovaly. Doslova

Říká se jim slzy bohů. Nejstarší kultury jim proto přisuzovaly božský původ. V indické mytologii byly perly symbolem čistoty. Zajišťovaly šťastné manželství, zaháněly nevěru a posilovaly milostné vztahy. Že mají perly vliv na krásu, lásku a harmonii partnerství, věřili ale i staří Řekové a Římané. Vždyť i Venuše, římská bohyně krásy a lásky, se měla podle pověsti zrodit, stejně jako perla, z lastury perlorodky. Velice záhy ale lidem došlo, že je škoda je nevyužívat i jako šperky. Poprvé se jimi ozdobily ženy ve starém Egyptě. Perly prý milovala i samotná Kleopatra. Pomohly jí totiž vyhrát sázku s Markem Antoniem, poté co vypila rozpuštěné ve víně své perlové náušnice. Obdivné zmínky o perlách ale najdeme také v Bibli nebo Koránu.

20. století? Kultivace i hvězdy stříbrného plátna

Dlouhé tisíce let byly perly luxusem dostupným jen pro hrstku vyvolených. Tedy až do objevu kultivace. Ta je totiž poměrně rychle rozšířila i mezi střední třídu. Největší slávu zajistily perlám, a zvlášť dlouhým perlovým náhrdelníkům, hvězdy stříbrného plátna Audrey Hepburn, Sophia Loren, Marilyn Monroe, módní návrhářka Coco Chanel, monacká kněžna Grace Kelly a později i  princezna Diana. Pravda, v devadesátých letech sice obliba perel na nějakou dobu poněkud upadla. Teď se s nimi ale můžeme setkat prakticky v každé nové módní kolekci.

Nesmrtelná krása perel je trendy i dnes

Třebaže na někoho mohou perly působit až příliš konvenčně, milovnice módy na ně nedají dopustit. I když si je dnes může pořídit prakticky každý, jsou šperky z perel sofistikovaným ztělesněním ženské krásy a sebevědomí. Jejich krása se navíc často dědí z generace na generaci. Při správné péči vydrží totiž šperky z perel nádherné po dlouhá léta.

Nečekaný hit – asymetrická náušnice s perlami

To, že perly rozhodně nepatří minulosti, potvrzuje událost z podzimu roku 2013. Tehdy perly rozpoutaly doslova světové šílenství. Světlo světa totiž spatřila slavná asymetrická náušnice s jednou malou „perlou“ vpředu a druhou, velkou „perlou“ vykukující zpoza ušního lalůčku. Jen stěží byste hledali celebritu, která se s tímhle osobitým šperkem nemihla před objektivem kamery.

Nevíte, jaké jiné šperky se hodí k perlám? Inspirujte se v našem dalším článku.