Jak vybrat perlový náhrdelník

Podle toho, jaká je osobnost

Máte doma romantičku, sportovkyni, elegantní manažerku, extravagantní femme fatale nebo náročnou ženu? Rozhodně to při výběru perel zohledněte. Každá z těchto dam totiž ocení něco úplně jiného. Zatímco sportovkyni bude dlouhý náhrdelník spíše na obtíž, manažerka oblékající téměř výhradně styl business formal dlouhou perlovou šňůru určitě ocení. Víte, čím se ještě liší jednotlivé typy žen? Přečtěte si náš další článek 5 tipů na vánoční dárek pro ženu.

Podle toho, jaké má ráda barvy

Náhrdelník se rozhodně vyplatí vybírat i podle barvy, kterou má daná žena ráda. Možností je mnoho. Jestliže ale víte, že to budou její první perly, určitě nic nezkazíte, když zvolíte klasické bílé perly. Oblíbené jsou ale také decentní smetanové nebo luxusní černé perly. Barevné perly se vybírají o něco hůř. Jejich odstín by měl totiž aspoň trochu odpovídat barvě oblečení, které jejich nová majitelka nejčastěji nosí. Nemusí být ale 100% shodné. Perly totiž mění své odlesky podle okolních barev.

Barva perel

Podle velikosti a tvaru perel

Už víme, pro koho náhrdelník kupujeme i jakou bude mít barvu. Teď musíme zvážit velikost samotných perel. Ideální velikost perel neexistuje. Mladé dívky a drobné ženy by ale měly volit spíš drobnější perličky. Zralým a vysokým ženám se naopak doporučuje volit větší velikost, která jim dodá na sofistikovanosti. Jestli nevíte, které jí vybrat, zůstaňte u průměru. Perly střední velikosti, jež mají v průměru 6–7 mm, totiž sluší všem ženám. Vedle klasických náhrdelníků, kde jsou perly jedna jak druhá, existují i odstupňované náhrdelníky. U těch se velikost perel zvětšuje směrem od uzávěru ke středu a středové perly jsou ty největší. Tyhle náhrdelníky vypadají velmi působivě. Obvykle jsou k dostání v krátkých velikostech. Nejvíc letí náhrdelníky z dokonale kulatých perel. Méně obvyklými, ale neméně zajímavými tvary jsou kapky, ovály nebo tzv. barokní perly.

Podle délky náhrdelníku

Perlové náhrdelníky se vyrábí v různých délkách. Každá se přitom hodí pro jinou příležitost a jiný typ outfitu.

  • Nejkratší perlové náhrdelníky Collar měří přibližně 33 cm a jemně obepínají krk. Nejlépe vynikají v hlubokém výstřihu do V, v kombinaci se širšími lodičkovými výstřihy nebo s oblečením bez ramínek.
  • Choker, tedy o něco delší než collar, středně krátký náhrdelník (41 cm), končí zhruba na klíčních kostech. Tato elegantní a velmi dobře kombinovatelná délka se skvěle hodí k ležérnímu oblečení, do kanceláře, i ke slavnostním šatům.
  • O něco delší než chokery jsou pak univerzální náhrdelníky v délce Princess (45 cm) končící pod klíčními kostmi.
  • Ještě o pár centimetrů delší jsou pak ženské a velice působivé náhrdelníky délky Matinée (60 cm) sahající zhruba do horní poloviny hrudníku. Jsou elegantním doplňkem halenek, šatů i kostýmů.
  • Delší už jsou pak jen Opery o délce 80–90 cm, které spadají až k linii pasu. Vypadají skvěle k decentním výstřihům.
  • Ty nejdelší perlové šnůry měří víc než metr a říká se jim Rope. Díky své délce jsou náhrdelníky rope ideální k několikanásobnému obmotávání, vrstvení a kouzlení s uzlovým zakončením.

Zajímá vás stylové nošení perlových náhrdelníků vycházející z jednotlivých délek perlových šňůr? Mrkněte na náš další článek.