Jak rozlišit pravou perlu od umělé

Jak rozlišit pravou perlu od umělé

Rozlišit pravou perlu od umělé nemusí být pro laika jen tak. Existuje ale pár věcí, na které je dobré se zaměřit, když chceme zjistit, jestli máme v ruce pravou perlu, nebo její napodobeninu.

Je naprosto dokonalá? Pak je nejspíš umělá

Jednou z nich je vzhled perel. Pravé perly jsou totiž paradoxně méně dokonalé než perly umělé. Ideální je si prohlédnout perly na denním světle. Každá je totiž jedinečná, a tak se může trochu lišit nejen svým tvarem, ale taky barvou, leskem nebo velikostí. Pravé perly mívají také jiný, jakoby hrubší povrch. Odborníci tak testují pravost perel třeba hranou svých zubů. Zatímco umělá perla ze skla nebo z plastu po zubu hladce klouže, u pravé máte prý pocit, jako by měla na povrchu jemný písek.

Pravé mají kvalitní vazbu

Hodně napovědět nám může také návleková šnůrka. Náramky   náhrdelníky z pravých perel mívají mezi perlami malé uzlíky. Ty slouží nejen jako ochrana před otlučením, ale taky jako pojistka proti ztrátě při případném přetržení šňůry. Dražší šperky z perel mají taky kromě kvalitní vazby i lepší uzávěr a bezpečnostní pojistku. Napovědět nám může také samotná velikost perel. Přírodní perly jsou totiž velké cca 6–8 mm v průměru. Perly větší než 1,4 cm jsou naprostou (a velmi drahou) raritou.

Jak zpracováváme perly Moon Pearls

  • My v Moon Pearls dodané perly nejdříve protřídíme a teprve poté je přímo v naší šperkařské dílně navlečeme do náhrdelníku či náramku. Nespokojíme se jen tak s něčím. Vybíráme si proto minimálně perly vyšší střední třídy.
  • Kompaktní linie dosahujeme tak, že perly řadíme podle velikosti a barevného odstínu. Největší perly se nachází uprostřed náhrdelníku, následují střední perly a po nich ty nejmenší perličky. Technika řazení perel a jejich výběr vyžaduje zkušenosti a vrozený cit pro perly. Ten, kdo nemá na perly „oko“, zkrátka harmonický perlový náhrdelník nevytvoří.
  • Navlékáme-li perlový náhrdelník zároveň s náramkem, vybíráme si perly stejné kvality a ideálně stejného barevného odstínu. Když si tedy objednáte náramek dodatečně, většinou už nejsme schopni vašemu přání vyhovět. I přesto se ale snažíme vybírat perly na náramek nebo na náušnice co nejpečlivěji.
  • Velkou roli hraje hraje samozřejmě i preciznost při vázání. Náhrdelníky Moon Pearls navlékáme na kvalitní a ověřené, dvou až třípramenné hedvábné nitě. Jednotlivé perly chráníme před otěrem samozřejmě pravidelně vázanými, pevnými uzlíky. Bez nich by se náhrdelník nemohl ohýbat po celé délce stejně.
  • Kvalitní uzávěr je základ. Součástí zámkového uzávěru perlových náhrdelníků a perlových náramků z naší dílny ve tvaru kuličky je tak samozřejmě i pojistka proti rozepnutí.
  • Ke každé perle od nás navíc dostanete i certifikát pravosti.